Logo firmy Błażej & Roman
Flaga Polski
Żurawie samojezdne Liebherr 1650-8.1 oraz Liebherr 1200-5.1 w trakcie pracy przy montażu bardzo ciężkich elementów stalowych

Montaż elementów na terenie zakładów ziemnaczanych

2025-02

Kategoria: Montaż

Maszyny:

Wprowadzenie i cel projektu

Nowy rok rozpoczęliśmy od dużego projektu realizowanego w jednym z wielkopolskich zakładów przemysłowych. Głównym celem realizowanych przez nas usług dźwigowych był montaż elementów o masie bliskiej 80 ton na terenie zakładów ziemniaczanych.

Żuraw samojezdny Liebherr LTM 1650-8.1 podnoszący ciężki element stalowy
Żurawie samojezdne Liebherr LTM 1650-8.1 oraz Liebherr LTM 1200-5.1 podnoszące ciężke elemeny stalowe

Zakres prac

Wykonanie zlecenia wymagało od nas dużego zaangażowania, począwszy od:

  • precyzyjnych pomiarów na terenie zakładu oraz omówienia przebiegu prac z klientem,
  • opracowania trasy przejazdu transportów z uwzględnieniem dopuszczalnych norm i ograniczeń drogowych,
  • precyzyjnego rozmieszczenia ładunków na naczepach pojazdów niezbędnych do realizacji zlecenia,
  • rozstawienia żurawia głównego oraz pomocniczego w docelowym miejscu pracy, zgodnie z początkowymi założeniami,
  • montażu elementów kratownicowych żurawia głównego.

Konfiguracja żurawia głównego Liebherr LTM 1650-8.1 obejmowała 24,5 metra elementów kratownicowych oraz masę przeciwwagi wynoszącą 165 ton. Dzięki kompleksowemu podejściu do przebiegu prac oba żurawie były gotowe do precyzyjnych podnoszeń już następnego dnia.

Żurawie samojezdne Liebherr LTM 1650-8.1 oraz Liebherr LTM 1200-5.1 podnoszące ciężke elemeny stalowe

Pierwszego dnia zrealizowaliśmy montaż separatora o masie 10 ton. Następnego dnia przystąpiliśmy do głównego założenia projektu – podniesienia i umiejscowienia wyparki o masie 77 ton oraz 26 metrów wysokości. Do wykonania zadania wykorzystano trawers o maksymalnym udźwigu 120 ton. Istotnym elementem w podnoszeniu tak wrażliwego i ciężkiego ładunku był żuraw pomocniczy LTM 1200-5.1, który umożliwił wypionowanie oraz precyzyjne ułożenie wyparki.

Wyzwania projektowe

Teren zakładu przemysłowego, w którym realizowaliśmy nasze zlecenie, podlegał szczególnym warunkom pracy, dlatego bezpieczeństwo oraz higiena były dla naszej ekipy priorytetem. Bliska odległość istotnych budynków i elementów infrastruktury przemysłowej nie wpłynęła na przebieg prowadzonych przez nas prac, a sprawna koordynacja oraz odpowiedzialna i precyzyjna obsługa żurawi przełożyły się na efektywną realizację inwestycji.

Żurawie samojezdne Liebherr LTM 1650-8.1 oraz Liebherr LTM 1200-5.1 gotowe do pracy na terenie zakładów ziemniaczanych

Efektywność

Logistyczne i kompleksowe podejście do wykonywanej przez nas usługi pozwoliło na bezpieczny i terminowy przebieg prac, zgodny z naszymi założeniami. Podczas demontażu przedłużenia wysięgnika przeprowadziliśmy montaż dodatkowego wyposażenia żurawia głównego LTM 1650-8.1. Zamontowanie Y-guyingu („Ygrek”) na terenie zakładu znacznie zoptymalizowało nasze możliwości realizacji kolejnego projektu w Poznaniu w ciągu kolejnych dni.

Wnioski

Zrealizowanie ważnego projektu naszym flagowym żurawiem LTM 1650-8.1 oraz mocną jednostką pomocniczą LTM 1200-5.1 utożsamia nas z przedsiębiorstwem znaczącym dla lokalnego przemysłu i rozwoju technologicznego Wielkopolski. Jesteśmy gotowi do podjęcia kolejnych realizacji w zakresie budownictwa przemysłowego, a zdobyte doświadczenie naszego zespołu z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Żuraw samojezdny Liebherr LTM 1650-8.1 podnoszący ciężki element stalowy